TOPlist

10 vecí, ktoré musíte

vedieť o kalóriách

Skôr ako sa pustíte do chudnutia

        ZDARMA!!!

Daniela.png Karol.png lubica.png vaclav - kópia.png

Za posledný mesiac ste zjedli 3 kilá cukru.

Ako je to možné? 

Základný problém s cukrom je ten, že ho zjeme veľmi veľa a často o tom ani nevieme a netušíme.

Pod pojmom cukor si každý z nás v prvej chvíli predstaví bielu kocku (z repného cukru), s ktorou si bežne zladíme kávu či čaj. Cukor je obsiahnutý aj v sušienkach, cukríkoch a iných sladkostiach. 

Nie je to však jediný cukor, ktorý môže potravina obsahovať. "Cukry", ktoré sú vedľa bielkovín a tukov základnými živinami obsiahnutými v potrave, hovoríme odborne sacharidy. Repný cukor je len jedným z "druhov" sacharidov a patrí medzi takzvané disacharidy a odborne sa nazýva sacharóza.

Všetky uhľohydrátové sladidlá sú cukry, aj keď často majú rôzne mená. My spotrebitelia sme sa už od mladosti zžili s cukrom. Výživné výrobky pre dojčatá sa často sladia cukrom, neskôr aj detská výživa. Pretože cukor pôsobí aj ako konzervačná látka, viaže a zadržiava vlhkosť, často je v takých potravinách, v ktorých by sme to skutočne nečakali (napr. kečup, majonézy, zeleninové konzervy, polievkové kocky atď...).

Nezávisle na názve, cukor je len cukor. A nezabúdajte: ani liečivá nie sú uchránené od pridaných sladidiel!  Uverili by ste, že v kečupe, ktorým sa ochucuje hamburger, je o 8% viac cukru ako v zmrzline? Že mliečny prášok, ktorý sa používa ako náhrada smotany do kávy, obsahuje 65% cukru v porovnaní s 51% v čokoláde?

Skutočne, spotrebujeme príliš veľa cukru a škodíme tým nášmu organizmu. Mimo akúkoľvek pochybnosť je fakt, že prvoradou príčinou zubného kazu je cukor. Okrem toho veľká časť nášho obyvateľstva má nadváhu a nadváha so sebou prináša choroby srdca, diabetes ( cukrovku), vysoký krvný tlak a môže byť príčinou vzniku žlčníkových kameňov, bolestí chrbta a v krížoch a artritídy. Samozrejme, príčinou týchto chorôb nie je iba samotný cukor. Jeho prítomnosť v potravinách nabáda konzumenta k tomu, aby viac jedol. Ak znížite kalorický príjem bez toho, aby ste znížili aj príjem cukru, rýchlejšie sa ochudobníte aj výživné látky bez toho, aby ste schudli. S cukrom sa dáva do súvislosti hypoglykémia a hoci existujú dôkazy pre aj proti, cukrovka sa jednoznačne považuje za jednu z príčin srdcových ochorení.

Za skryté sa považujú cukry, s ktorými človek najmenej počíta. Ak chcete pátrať po cukroch, odporúčame kontrolovať skladbu potravín na etiketách. Hľadajte náhrady sacharózy, napríklad kukuričný sirup alebo kukuričný cukor a zamerajte sa na slová končiace -oza, ktoré poukazujú na prítomnosť cukru.

S príchodom lacných hotových jedál a vzostupu drinkovej kultúry, niet divu, že mladšia generácia spotrebúvajú viac cukru ako inokedy. Odporúča sa, aby ženy nekonzumovali viac ako 25 gramov pridaného cukru na deň a príjem pridaného cukru u mužov by nemal prekročiť 36 gramov.

Aj keď je čerstvá zelená strava zásadná pre vaše zdravie a výživu, musíte byť na pozore pred šalátovými zálievkami, ktoré používate. Sladké francúzskej a rôzne iné dresingy môžu mať až 7 gramov cukru v jednej porcii a zálievky na olejovej báze často tvrdia, že majú nízky obsah tuku, ktoré sú preto často plné cukru, aby kompenzovali určité ochudobnenie a zlepšili chuť. Pre zníženie cukru je lepšie sa  rozhodnúť pre ľahký ocot alebo olivový olej namiesto dresingu. Plnotučná majonéza má tiež tendenciu obsahovať menej cukru, než tá so zníženým obsahom tuku vzhľadom na to, že je vyrobená z veľkej časti z mlieka a mliečnych výrobkov

Pretože ráno nemáme čas na prípravu zdravých raňajok, často siahame po rýchlych raňajkách ako sú rôzne cereálie o ktorých máme pocit, že sú zdravé pre obsah vlákniny alebo ovocné jogurty, ktoré sú predsa zdravé a obsahujú rôzne telu prospešné kultúry a veľmi často kombinujeme jogurty s cereáliami. Ale aby nám chutili tieto spracované potraviny obsahujú extrémne veľa cukru. Čím vyššie sa na etikete v zozname položiek objaví cukor, tým viac ho tam v pomere s inými zložkami je. Keď pozorne čítate etiketu podľa poradia zložiek zistíte koľko je ho tam. A verte, že v „zdravých“ cereáliách je ich kopec. Napríklad biely jogurt obsahuje prirodzene sa vyskytujúce cukry, ale ovocné, vysoko ochutené jogurty obsahujú veľa cukru k zvýrazneniu chuti. Energetické a cereálne tyčinky môžu byť tiež veľmi zavádzajúce a to aj napriek tvrdeniam o tom, ako "zdravé" sú. Odborníci varujú, že tieto tyčinky často obsahujú toľko cukru ako čokoládové tyčinky.

Vedeli ste, že napr. tmavý chlieb o ktorom si myslíte, že je zdravší ako ten biely pšeničný nemusí byť až taká dobrá voľba? Hnedú farbu totiž výrobcovia získavajú pridaním karamelu a farbív, aby ste nadobudli pocit, že jete zdravú formu tmavého chleba. Keď chcete zdravý chlieb, siahnite po viaczrnných, kde tie zrniečka a semienka je aj vidieť.

Nemáme len zlé správy - cukor je sacharid prirodzene vyskytuje v mnohých rôznych potravinách od laktózy v mlieku po fruktózu v ovocí a mede. V skutočnosti potrebujeme nejaký cukor v našej strave na dodávku energie pre naše svaly a udržanie mozgu v aktivite.

Problém je v tom, že vysoko spracované potraviny majú vysoký podiel pridaného (skrytého) cukru, ktorý dodáva zbytočnú energiu vo forme kalórií - a len veľmi málo potrebných živín. Vysoký príjem cukru rozkolísava hladinu cukru v krvi. Najprv ju vystrelí hore, čo nám dáva pocit obrovského množstva energie a potom nasleduje rýchly prepad energie, prichádza rýchlo únava sme podráždení a máme túžbu po fajčení a ďalších sladkých potravinách. Je to začarovaný kruh, ktorý môže prispievať k našim problémom s nadváhou, ďalšími zdravotnými problémami, ako je cukrovka a srdcové choroby.

Len málokto si pri jedle uvedomuje, koľko cukru daná potravina obsahuje. Preto vám do poručujeme pozrieť si tieto dve videá, kde vám ukážeme ako sa cukor vlastne vyrába, tu sa dozviete „šokujúcu správu“, že bežný Slovák skonzumuje viac ako 3kg cukru mesačne a ani o tom netuší a v druhom videu zistíte koľko cukru obsahujú bežné potraviny, ktoré konzumujeme v priebehu dňa.

 

Pre prehratie (spustenie) videa, kliknite na obrázok.

Zdroj: www.stream.cz  

 

Nová séria Jídlo s.r.o. sa venuje cukru, ktorý je v našom jedálničku všadeprítomný - priemerný Čech a Slovák ho skonzumuje 37 kg za rok. Málokto vie, ako prebieha premena repy na cukor. A na tú sa dnes pozrieme v najväčšom cukrovare u nás, v spoločnosti Tereos TDD, as, ktorá sa nachádza v Dobrovice pri Mladej Boleslavi. Okrem iného sa dozvieme, aký je rozdiel medzi bielym a hnedým cukrom, či je aj v súčasnosti stále obľúbený kockový cukor a čo používa do svojho sladkého nápoja (konkrétne v ČR) jeden z najväčších svetových výrobcov.

 

Pozrite si video, kde Roman Vaněk ukazuje, koľko skrytého cukru do seba dostaneme za jeden bežný deň. Tiež ráno váhate, či si dáte do kávy jeden alebo dva cukry? Tak sa pozrite na toto video. Cieľom tohto dielu nie je odradiť ľudí od požívanie cukru - cukor k životu potrebujeme - ale často ho asi baštia oveľa viac, než by bolo treba a ako si vlastne myslíme. Bio-ženy určite tiež pridajú, že zdravší ako rafinovaný biely cukor (rafináciou prichádza o všetky živiny) sú hnedé cukry alebo prírodné sladidlá ako med, javorový či Agávový sirup, stévia atp. Technická poznámka: kocka cukru, s ktorou v relácii operujeme, váži 4 gramy.

Páčil sa ti článok? Nezabudni ho zdieľať s priateľmi!

CHCETE NAOZAJ SCHUDNÚŤ? TAK SCHUDNITE S NAMI?

Vypňte tento kontaktný dotazník. 

Budeme Vás diskrétne a nezáväzne kontaktovať, aby sme Vám poskytli všetky konkrétne informácie.

Máš otázku?

Napíš mi hneď!

daniela.nitonova@gmail.com

Zavolaj mi hneď!

0904 483 670

herbalife+original1.png

INŠPIRÁCIA!

Takto

môžete schudnúť

aj VY.

Pochvaly od ľudí z môjho okolia sú balzamom za tie roky trápenia. 

Mám 3 deti a moje problémy s nadváhou začali po pôrodoch. Riešila som to rôznymi diétami, niekoľkokrát som schudla a opäť pribrala. Ocitla som sa v začarovanom kruhu a ako roky pribúdali aj moja váha narastala. Jedla som málo a napriek tomu som priberala. Začali sa pridružovať aj zdravotné problémy so zažívaním a bolesťami kĺbov. Vďaka vyživovaciemu programu  som konečne našla spôsob ako chudnúť zdravo a trvalo. Dnes môžem zjesť neporovnateľne viac a napriek tomu som výrazne schudla a cítim sa vynikajúco.

* UPOZORNENIE: Rýchlosť redukcie váhy a dosiahnuté výsledky sú vždy individuálne.

 

Ľubica - 10kg za 6 mesiacov*

Cítim sa skvele, zaznamenala som neuveriteľný nárast energie a dnes môžem už aj ja povedať, že život je naozaj krásny.

Po pôrode som bojovala s nadbytočnými kilami a extrémnou únavou, ktorá značne znepríjemňovala život mne aj môjmu okoliu. Bola som podráždená, nervózna a veľmi mi vadilo ako vyzerám. Nevážila som si samú seba, prenášala som si to do všetkých oblasí života a ten pocit už nikdy nechcem zažiť. Vďaka zdravej výžive som krásne schudla a svoju novú váhu si udržiavam. Dnes mám konfekčnú veľkosť 38 a som nadmieru spokojná. 

* UPOZORNENIE: Rýchlosť redukcie váhy a dosiahnuté výsledky sú vždy individuálne.

 

Daniela - 20kg za 6 mesiacov *

Už nemusím sťahovať brucho, aby som lepšie vyzeral a môžem byť uvoľnený...

Ako bývalý športovec ( atletika - skok do výšky) som po ukončení aktívnej kariéry výrazne začal priberať s perspektívou nárastu 1-2 kilá ročne. Bolo to spôsobené nedostatkom pohybu, častým cestovaním v aute, prejedal som sa a mal som obrovskú chuť na sladkosti. Začal som mať problémy s potením, moja váha ma obmedzovala pri rôznych činnostiach a po prejdení pár schodov som sa veľmi zadýchal. Keď som presiahol hranicu 100 kg, začal som skúšať rôzne výrobky na chudnutie bežne dostupné v predajniach alebo v lekárni, ale žiadny prekvapivý výsledok sa nedostavil. Výrobky výživy som objavil v čase keď som mal 36 rokov a 106 kg. Po trojtýždňovom užívaní sa moja hmotnosť výrazne znížila ( - 6kg) , cítil sa výborne, mal pocit výrazného nárastu energie a po dlhej dobe som začal opäť športovať a cvičiť. Do dnešného dňa som schudol 15 kilogramov a cítim sa výborne. V páse som schudol viac ako 10 cm, a to ma teší najviac. Už nemusím sťahovať brucho, aby som nejako vyzeral a môžem byť uvoľnený. 

Pochopil som, že všetko chce svoj čas a takáto jednoduchá a zdravá forma chudnutia ma privedie k vytúženému výsledku.  Karol - 15kg za 9 mesiacov *

* UPOZORNENIE: Rýchlosť redukcie váhy a dosiahnuté výsledky sú vždy individuálne.

 

Karol - 15 kg*

Cítim sa plný energie. Najviac sa teším z toho, že si musím ísť kúpiť menšie nohavice.

Od detstva som trpel nadváhou, ktorá sa vekom zvyšovala. Vplyvom značnej nadváhy sa mi zhoršil zdravotný stav až natoľko, že som bol odkázaný na denné užívanie množstva liekov.

Užívaním produktov výživy sa mi váha značne upravila a tým sa mi upravil aj zdravotný stav natoľko, že väčšiu časť liekov som mohol vysadiť.
Znížením váhy sa cítim omnoho lepšie, ľahšie, upravilo sa mi nadmerné potenie, ktoré mi znepríjemňovalo život. Prestal som trpieť pocitom vlčieho hladu.

* UPOZORNENIE: Rýchlosť redukcie váhy a dosiahnuté výsledky sú vždy individuálne.

Václav - 15 kg za 6 mesiacov*

10 vecí, ktoré musíte vedieť o kalóriách!

Skôr, ako sa pustíte do chudnutia.

ZDARMA!!!

10 vecí, ktoré musíte

vedieť o kalóriách.

Skôr ako sa pustíte do chudnutia.

             ZDARMA!!!