Ak navyše bežím do kopca, vplyv telesnej hmotnosti je ešte vyšší. Keď bežím z kopca, klesá s hmotnosťou i sila, s ktorou sa môj oporný aparát musí vysporiadať pri každom dopade. Tim dochádza k menšej deštrukcii svalových vlákien a "nerozbité" svaly vás ponesú efektívnejšie a rýchlejšie. Môžete si vďaka tomu dovoliť aj rýchlejšie a dlhšie tréningy.
Vaše pľúca a srdce sa s klesajúcou hmotnosťou nezmenšia. Obsluhovať budú ale menší telesný objem a budú teda relatívne "výkonnejšie". To je tiež hlavný dôvod, prečo sa VO2max vzťahuje ku kilogramu živej váhy.
Budete sa menej prehrievať. Povrch tela sa s klesajúcou váhou znižuje relatívne menej. Máte tak väčšiu plochu pre ochladzovanie potením. Opačný efekt vo veľmi chladnom počasí je celkom ľahko eliminovateľný vhodným oblečením. Nikto vás nebude nútiť bežať maratón na Severnom póle v plavkách ...
Kedy bežať rýchlejšie nemusím?
Keď to s chudnutím preženiete. Riskujete zhoršenie imunitných a hormonálnych funkcií. Môžete byť podráždení a nervózni. U žien to môže viesť k problémom s menštruačným cyklom.
Môžete sa cítiť ospalí a unavení. Môžete myslieť viac na jedlo, než na život a behanie. Pozor na riziko rozvoja niektorej z porúch príjmu potravy (ľudská vôľa je niekedy príliš silná)!
Môžu vám v dôsledku zníženého príjmu potravy chýbať dôležité minerály a vitamíny. Rednutie kostí môže viesť k únavovej zlomenine (napriek menším dopadovým silám pri behu samotnom).
Kam až mám a môžem chudnúť?
Vaša ideálna bežecká závodná váha sa vypočítať nedá. Existujú na to síce dokonalé kalkulačky, ale žiadna z nich vás nepozná osobne. Mimo zjavné faktory ako je vek, pohlavie, aktuálny zloženie tela a pod., má na vaše optimum úplne zásadný vplyv genetika. Veľa teda môžete vypozorovať u svojich predkov, ale to len za predpokladu, že boli z oboch strán podobne športovo aktívny a opäť len veľmi približne.
V krátkodobom meradle má zmysel sa baviť vlastne len o regulácii telesného tuku. S množstvom kostí a vody v tele nepohnete. Svalovú hmotu prispôsobíte skôr v dlhodobom horizonte (obzvlášť ak už dlhšiu dobu pravidelne trénujete). Ak ste športovať začali len nedávno, môže byť naopak vedľajším produktom chudnutia behaním tiež mierny nárast svalovej hmoty. To samozrejme na škodu byť nemusí, ale všetci vieme, že Rambo behal len vo filme.
Najlepšou metódou ako stanoviť správnu mieru podkožného tuku je teda pozorovanie seba samého. Existujú aj sofistikovanejšie metódy určenia množstva tuku v tele, klasické meranie podkožného tuku však prakticky postačí. Rôzne erudované zdroje uvádzajú ako optimum pre mužov 5-9% telesného tuku, pre ženy potom 14-17%. Sú to len čísla. Svoju správnu hodnotu objavíte, až s ňou budete chvíľku žiť a behať. Ak budete dlhší čas systematicky chudnúť, zapisujte si svoju váhu (prípadne podkožný tuk) a približne každé 4 týždne s ňou absolvujte nejaký kontrolný test na 10km (v tréningu alebo závode).
Požiadajte niekoho sa svojho okolia, aby vás upozornil, ak začnete byť systematicky podráždení. Všímajte si, či vás nádcha a prechladnutie netrápi častejšie a dlhšie, než je obvyklé ... Akonáhle v priebehu chudnutia prestanete zrýchľovať alebo nastanú práve spomínané vedľajšie účinky, už ste pravdepodobne pod svojím optimom a môžete zase trošku pribrať! V priebehu 2-3 rokov systematického behania by si každý to svoje optimum nájsť mal.
Ak chcete byť veľmi radikálni a experimentovať s hodnotami pod BMI 19 a pod 6% u mužov a 14% u žien, mal by vaše zdravie a výkonnosť pravidelne monitorovať športový lekár.
Ako na to?
Ani tu fyzikálne zákony a žiadna zázračná tabletka neoklamú. Existujú látky, ktoré vám pomôžu zrýchliť metabolizmus, ale to samo o sebe nestačí. Po ich vysadení sa vám všetko zase môže vrátiť ako onen známy jojo efekt.
Musíte teda vydať viac energie, než jej prijmete. Ideálne je cca 200-500kcal / denne a to podľa miery vašej aktuálnej nadváhy. Všeobecne sa dá povedať, že čím pomalšie schudnete, tým lepšie sa na to telo postupne adaptuje a je väčšia pravdepodobnosť, že si novú váhu udržíte. Preto určite žiadne radikálne diéty!
Čím menej ste doposiaľ behali, tým rýchlejšie schudnete už tým, že postupne budete pridávať v tréningu. Pokiaľ ale beháte dlhšie ani 150km týždenne automaticky neznamená, že schudnete. Dobre trénovaný organizmus často spáli pri behu menej energie, než pri druhej večeri sami zjeme ...
Čím menej zdravo ste doteraz jedli, tým viac schudnete len tým, že sa začnete systematicky zdravo stravovať. To isté platí o pravidelnom prejedaní sa.
Čím viac máte ubehnutých km a primerane aj zdravšie jete, tým menší priestor pre úpravu váhy máte. V tomto prípade je tiež slušná pravdepodobnosť, že sa ste blízko svojho optima a teraz len mrháte časom.
Najlepšie sa paradoxne chudne v dobe keď moc netrénujete (zranenia, služobná cesta, posezónnych pauza). Nemusíte mať totiž obavu, že vďaka zníženému príjmu potravy nezvládnete dobre zregenerovať, máte viac času na naplánovanie a optimálne načasovanie zdravej stravy. Ak máte optimálnu váhu, môžete si v posezónnych pauzách pokojne pribrať, ak máte nadváhu, ide o vhodnú príležitosť skúsiť začať s chudnutím!
Pozor na číslo na váhe. S pribúdajúcim vekom (po štyridsiatke) nemusí 70kg znamenať trvalý stav. S prirodzeným úbytkom svalovej hmoty, môže udržiavanie rovnakej hmotnosti v skutočnosti signalizovať rastúce množstvo tuku.
P.S .:
V neposlednom rade si uvedomte, že nielen chudnutie vedie k rychejším časom. Svoj vplyv má aj správna štruktúra tréningu, optimálna technika behu, vhodná obuv a dobrá nálada ...
Podelíte sa s nami o svoje skúsenosti s hľadaním a nájdením optimálnej pretekárske váhy? Podarilo sa vám dostať pod ňu? Ako ste na to prišli?
Zdroj: http://www.bezvabeh.cz/clanek/4298-vse-co-jste-chteli-vedet-o-vlivu-vasi-hmotnosti-na-vas-bezecky-vykon
CHCETE NAOZAJ SCHUDNÚŤ? TAK SCHUDNITE S NAMI!
STAČÍ UŽ LEN JEDEN KROK.
Vypňte tento kontaktný dotazník.
Budeme Vás diskrétne a nezáväzne kontaktovať, aby sme Vám poskytli všetky konkrétne informácie.