TOPlist

10 vecí, ktoré musíte

vedieť o kalóriách

Skôr ako sa pustíte do chudnutia

        ZDARMA!!!

Daniela.png Karol.png lubica.png vaclav - kópia.png

Stravovacie návyky: čo, kedy a prečo?

Naše stravovacie návyky sú ovplyvnené jedlom ktoré si vyberieme, načasovaním a frekvenciou  jedál. Poďme sa pozrieť trochu hlbšie na tieto faktory:

Čo by sme mali jesť:

Je dôležité dodržiavať výživové odporúčania, aby ste zabezpečili, že konzumujete dostatočné množstvo bielkovín, tukov a sacharidov, rovnako ako všetky základné vitamíny a minerály. Jedlá by mal pozostávať z polovice taniera z ovocia a zeleniny z druhej polovice v členení na rovnaké časti - bielkoviny a obilniny.
 

Kedy by sme mali jesť:

Stalo sa zaužívanou dogmou, že by ste mali jesť 3 porcie jedál denne vo forme: raňajky, obed a večera.  Avšak, nedávne výskumy prišli k záveru, že konzumácia 3 jedál denne neprispieva k udržaniu hmotnosti; skôr 5 (alebo aj viac) jedál denne je ideálnejšie. To nás vedie k myšlienke: Existuje toľko možností ako si zabezpečiť 5-6 menších porcií jedál denne. Nájdite si postup ktorý je pre vás ten pravý!
Možno ste počuli niekoho hovoriť "Ja jem 5-6 malých jedál denne a to mi pomáha udržať váhu pod kontrolou." Ale je to skutočne pravda  alebo podporené vedou? Poďme najprv začať s tým koľko jedla by malo byť súčasťou vašej každodennej stravy.

Ako často by sme mali jesť:

Mnoho štúdií sa pozrelo na to aké fyziologické účinky má  konzumácia  3 jedál oproti 5 jedlám denne  na ľudský organizmus. Nedávna recenzia zhrnula literatúru a zistilo sa , že mnoho z týchto štúdií boli vykonané v rôznych modeloch  a typov populácie. A preto je dôležité, aby ste mali tieto premenné na pamäti pri čítaní a interpretácii týchto štúdií.
Raňajky, obedy a večere bol kedysi hlavným prístup k plánovaniu z jedla. Štúdie ukazovali, že konzumácia stravy z 3 jedál rozložených po celý deň, skôr než niekoľko malých jedál rozložených po celý deň dávali lepšiu kontrolu nad chuťou do jedla a zvýšením pokojového metabolizmu (RMR). Tieto body ako kontrola chuti do jedla a RMR, môžu byť veľmi relevantné znaky pre dlhodobú reguláciu telesnej hmotnosti.

 

Konzumácia 2 veľkých jedál (raňajky a obed) v priebehu celého dňa sa tiež ukázala prospešné pre jednotlivcov, ktorí trpia diabetom 2. typu. Autori štúdie zistili, že zatiaľ čo väčšie jedlá spôsobili prudký nárast glukózy a inzulínu po jedle, jedenie dvoch väčších jedál, skôr než 6 menších jedál viedli k celkovému zlepšeniu glykemickej kontroly v priebehu celého dňa a zníženiu telesnej hmotnosti.

Je ale zaujímavé, že nedávne analýzy skúmali účinky frekvencia jedlo na zníženie telesnej hmotnosti u 15 nezávislých štúdií. Zatiaľ čo vedci zistili, že malé, časté jedlá boli pozitívne spojené so znížením tukovej hmoty a percentom telesného tuku, ďalšia analýza odhalila, že pozitívne výsledky boli výsledkom jedinej štúdie, čo zmenšuje význam týchto zistení.

Prerušovaný pôst

Záujem o túto tému možno čiastočne pripísať skutočnosti, že naši predkovia sa museli prispôsobiť fyziologicky meniacim obdobiam hladu a hodovania, čo si často krát vyžiadalo obdobie pôstu. Prerušovaný pôst môže znížiť oxidačný stres, ktorý môže viesť k zníženiu zápalov, zlepšeniu hladiny glukózy a tukov v krvi a zníženiu krvného tlaku. Pri nízko kalorickej diéte dosiahnutej prostredníctvom prerušovaného hladovania bolo tiež preukázané, že prispieva k zníženiu telesnej hmotnosti a telesného tuku u normálnych jedincov, ľudí s nadváhou a obéznych jedincov. Kľúčové je poznať rozdiel medzi prerušovaným a dlhodobým hladovaním, pretože dlhodobý pôst môže mať za následok ohrozenie zdravia napr. vo forme  hypoglykémie.

Prečo jesť správne?

Tak prečo jeme tak ako jeme? Štúdia Medzinárodnej rady pre potravinárske informácie (International Food Information Council Foundation) ukázala, že naše stravovacie návyky sa líšia v závislosti na našom veku, pohlaví, rodinnom stave a BMI:

VEK-  čím mladší ste, tým väčšia je pravdepodobnosť, že váš výber potravín bude  na základe signálov hladu, smädu a chutí.  Často jete, kým váš žalúdok dosiahne maximálnu kapacitu až kým nedostanete signál plnosti. Nižší vek je tiež spájaný s jedlom niekde mimo v jedálni alebo miesta na jedlo určenom, typicky pred počítačom alebo televíziou. Starší ľudia majú tendenciu klásť väčší dôraz na stravovanie už v priebehu prípravy a vo fáze  výberu potravín kedy  sa rozhodujú pre zdravé a potraviny s množstvom  živín. Ako starneme, máme tiež tendenciu jesť menej, čo nás vystavuje väčšiemu riziku zdravotných problémov v dôsledku nedostatku mikro a makro nutrientov. Starší ľudia väčšinou konzumujú tradičné tri jedlá denne doma s rodinou.

POHLAVIE -  Muži majú tendenciu hľadať jedlo a pitie čisto pre výživu zatiaľ čo ženy hľadajú potraviny, ktoré dobre chutia.

RODINNÝ STAV - Keď máte deti, tvorenie a budovanie vzťahov je dôležité. Rodiny, ktoré jedia spoločne takisto majú vyšší príjem zdravých potravín, vrátane väčšieho množstva ovocia a zeleniny.

BMI - Ľudia s vyšším BMI (Body Mass Index – Index telesnej hmotnosti), ktorý sa meria množstvo telesného tuku založenom na výške a hmotnosti, trávia viac času pri stravovaní pred televíziou alebo počítačom a vyjadrujú malú túžbu konzumovať zdravú, vyváženú stravu.

Mohlo by vás zaujímať: Schudnúť znamená naozaj jesť.

 
Najväčší poznatok z tohto všetkého, je byť si vedomý toho, čo jete spolu s tým aké návyky si vytvoríte vo vašom budúcom stravovaní. Vyberajte jedlá a stravu ktorá pracuje pre vás a vaše telo. Náš názor je konzumovať viac menších porcií pravidelne počas dňa spolu s dostatočným pitným režimom

NEŽIJEME PRETO ABY SME JEDLI, ALE JEME PRETO ABY SME ŽILI.

Páčil sa ti článok? Nezabudni ho zdieľať s priateľmi!

CHCETE NAOZAJ SCHUDNÚŤ? TAK SCHUDNITE S NAMI!

STAČÍ UŽ LEN JEDEN KROK.

Vypňte tento kontaktný dotazník. 

Budeme Vás diskrétne a nezáväzne kontaktovať, aby sme Vám poskytli všetky konkrétne informácie.

Máš otázku?

Napíš mi hneď!

daniela.nitonova@gmail.com

Zavolaj mi hneď!

0904 483 670

herbalife+original1.png

INŠPIRÁCIA!

Takto

môžete schudnúť

aj VY.

Pochvaly od ľudí z môjho okolia sú balzamom za tie roky trápenia. 

Mám 3 deti a moje problémy s nadváhou začali po pôrodoch. Riešila som to rôznymi diétami, niekoľkokrát som schudla a opäť pribrala. Ocitla som sa v začarovanom kruhu a ako roky pribúdali aj moja váha narastala. Jedla som málo a napriek tomu som priberala. Začali sa pridružovať aj zdravotné problémy so zažívaním a bolesťami kĺbov. Vďaka vyživovaciemu programu  som konečne našla spôsob ako chudnúť zdravo a trvalo. Dnes môžem zjesť neporovnateľne viac a napriek tomu som výrazne schudla a cítim sa vynikajúco.

* UPOZORNENIE: Rýchlosť redukcie váhy a dosiahnuté výsledky sú vždy individuálne.

 

Ľubica - 10kg za 6 mesiacov*

Cítim sa skvele, zaznamenala som neuveriteľný nárast energie a dnes môžem už aj ja povedať, že život je naozaj krásny.

Po pôrode som bojovala s nadbytočnými kilami a extrémnou únavou, ktorá značne znepríjemňovala život mne aj môjmu okoliu. Bola som podráždená, nervózna a veľmi mi vadilo ako vyzerám. Nevážila som si samú seba, prenášala som si to do všetkých oblasí života a ten pocit už nikdy nechcem zažiť. Vďaka zdravej výžive som krásne schudla a svoju novú váhu si udržiavam. Dnes mám konfekčnú veľkosť 38 a som nadmieru spokojná. 

* UPOZORNENIE: Rýchlosť redukcie váhy a dosiahnuté výsledky sú vždy individuálne.

 

Daniela - 20kg za 6 mesiacov *

Už nemusím sťahovať brucho, aby som lepšie vyzeral a môžem byť uvoľnený...

Ako bývalý športovec ( atletika - skok do výšky) som po ukončení aktívnej kariéry výrazne začal priberať s perspektívou nárastu 1-2 kilá ročne. Bolo to spôsobené nedostatkom pohybu, častým cestovaním v aute, prejedal som sa a mal som obrovskú chuť na sladkosti. Začal som mať problémy s potením, moja váha ma obmedzovala pri rôznych činnostiach a po prejdení pár schodov som sa veľmi zadýchal. Keď som presiahol hranicu 100 kg, začal som skúšať rôzne výrobky na chudnutie bežne dostupné v predajniach alebo v lekárni, ale žiadny prekvapivý výsledok sa nedostavil. Výrobky výživy som objavil v čase keď som mal 36 rokov a 106 kg. Po trojtýždňovom užívaní sa moja hmotnosť výrazne znížila ( - 6kg) , cítil sa výborne, mal pocit výrazného nárastu energie a po dlhej dobe som začal opäť športovať a cvičiť. Do dnešného dňa som schudol 15 kilogramov a cítim sa výborne. V páse som schudol viac ako 10 cm, a to ma teší najviac. Už nemusím sťahovať brucho, aby som nejako vyzeral a môžem byť uvoľnený. 

Pochopil som, že všetko chce svoj čas a takáto jednoduchá a zdravá forma chudnutia ma privedie k vytúženému výsledku.  Karol - 15kg za 9 mesiacov *

* UPOZORNENIE: Rýchlosť redukcie váhy a dosiahnuté výsledky sú vždy individuálne.

 

Karol - 15 kg*

Cítim sa plný energie. Najviac sa teším z toho, že si musím ísť kúpiť menšie nohavice.

Od detstva som trpel nadváhou, ktorá sa vekom zvyšovala. Vplyvom značnej nadváhy sa mi zhoršil zdravotný stav až natoľko, že som bol odkázaný na denné užívanie množstva liekov.

Užívaním produktov výživy sa mi váha značne upravila a tým sa mi upravil aj zdravotný stav natoľko, že väčšiu časť liekov som mohol vysadiť.
Znížením váhy sa cítim omnoho lepšie, ľahšie, upravilo sa mi nadmerné potenie, ktoré mi znepríjemňovalo život. Prestal som trpieť pocitom vlčieho hladu.

* UPOZORNENIE: Rýchlosť redukcie váhy a dosiahnuté výsledky sú vždy individuálne.

Václav - 15 kg za 6 mesiacov*

10 vecí, ktoré musíte vedieť o kalóriách!

Skôr, ako sa pustíte do chudnutia.

ZDARMA!!!

10 vecí, ktoré musíte

vedieť o kalóriách.

Skôr ako sa pustíte do chudnutia.

             ZDARMA!!!