TOPlist

10 vecí, ktoré musíte

vedieť o kalóriách

Skôr ako sa pustíte do chudnutia

        ZDARMA!!!

Daniela.png Karol.png lubica.png vaclav - kópia.png

Starajte sa o seba, začnite ovocím a zeleninou

Spôsob, akým si vyberáte, uskladňujete a pripravujete svoje ovocie a zeleninu je veľmi dôležitý - a pomôže vám z ovocia a zeleniny, ktoré jete získať maximum výživných látok. Dnes sa pozrieme na to, ako vieme v ovocí a zelenine zachovať výživné látky.

Aby sa v ovocí a zelenine zachovalo čo najviac výživných látok, niekedy pomáha ak budeme rozumieť tomu ako sa odtiaľ výživné látky vôbec môžu stratiť. Ak s ovocím a zeleninou nebudeme správne zaobchádzať, môžu prísť o časť svojej nutričnej hodnoty  Napríklad vystavenie teplu, vzduchu, svetlu a vode môže spôsobiť stratu niektorých výživných látok, zatiaľčo krátke varenie pri nízkej teplote ich pomáha zachovať. A v niektorých prípadoch môže spôsob prípravy dokonca zvýšiť ich dostupnosť pre organizmus.

Ako nakupovať

  • Čo si vyberať?
    Prvým krokom k uchovaniu maxima výživných látok je vyberať si to najčerstvejšie ovocie a zeleninu. Najčerstvejšie ovocie a zeleninu nájdete ľahko - nemajú škvrny ani mäkké miesta, sú pevné a farby sú jasné a nie matné. Najčerstvejšie ovocie a zelenina bolo minimálne vystavené vzduchu, svetlu a vode - všetko toto totiž spôsobuje straty výživných látok.
  • Kedy nakupovať?
    Nakupovanie sezónneho ovocia a zeleniny je dobrý nápad, pretože ak budete nakupovať mimosezónne ovocie, znamená to, že muselo precestovať dlhú cestu z farmy na vašu vidličku - za ten čas sa stratilo množstvo vzácnych výživných látok. Ak máte šťastie a máte neďaleko farmársky trh, skúste to využiť. Vo väčšine prípadov je ovocie a zelenina čerstvejšia a pochádza z lokálnych zdrojov, čo znamená menej príležitosti na stratu výživných látok.
  • Aj mrazené je dobré!
    Ak nie sú k dispozícii čerstvé ovocie a zelenina, nezabúdajte, že mrazené ovocie a zelenina si dobre zachováva svoje výživné látky - niekedy môže mrazený výrobok ponúknuť rovnaké množstvo výživných látok ako čerstvý. Po prvé ovocie a zelenina určené na zmrazenie sa zvyčajne zbierajú v čase ich zrelosti - teda keď obsahujú maximum živín. Nepríjemné baktérie sa zmrazením inaktivujú a preto je mrazenie bezpečná konzervačná metóda.

Spôsob prípravy

Keď nadíde čas prípravy, zľahka umyte - avšak nenamáčajte - svoje ovocie a zeleninu. Ak vám ako prvé do ruky príde nástroj na šúpanie, možno by ste sa mali zamyslieť. Šupky ovocia a zelenina sú dobrým zdrojom vitamínov, minerálnych látok a vlákniny. Potraviny ako jablká, zemiaky, mrkva a uhorky nemusíte šúpať - dokonca aj baklažán a kiwi sa dajú jesť so šupkou. Pri citrusových plodoch môžete chutnú šupku nastrúhať do šalátov a varenej zeleniny. Nešúpte špongiovitú vnútornú vrstvu citrusových plodov - obsahuje množstvo vo vode rozpustnej vlákniny.

Dávajte pozor aj na to, čo vyhadzujete. V stonkách brokolice môže byť viac vitamínu C než v kvetoch, viac živín nájdete v stonkách špargle než v jeho špičkách a tvrdé jadro ananásu má najvyššiu koncentráciu bromelaínu.

Napríklad karotenoid lykopén - ktorý dodáva paradajkám ich červenú farbu - je telu lepšie dostupný z varených paradajok než zo surových. A vaše telo prijme viac luteínu (karotenoid, ktorý dodáva žltozelenú farbu potravinám ako je špenát a kiwi) z nasekaného šalátu než z celých listov.

Ako variť

Kľúčom k uchovaniu živín počas varenia je používať postupy, ktoré vyžadujú čo najmenej vody a čo najnižšiu teplotu. Para je najlepší spôsob, pretože potraviny neprichádzajú do kontaktu s vodou, čo znamená, že pomáha zachovať vzácne vitamíny B a C rozpustné vo vode.

Príprava v mikrovlnke tiež používa málo vody a - napriek obľúbenému omylu - mikrovlnka neničí viac výživných látok než iné spôsoby varenia. Bez ohľadu na metódu, používajte, čo najmenej vody. Ďalšou výhodou týchto postupov je, že sú rýchle - kratší čas varenia pomáha chrániť výživné látky. Preto je dobrou voľbou zeleninu osmažiť aby sa výživné látky zachovali vo vnútri.

Ak do zeleniny pridáte prísady bohaté na živiny, môže to zvýšiť nutričnú hodnotu celého jedla, takže do brokolice pridajte cesnak, do zelených fazuliek kôru z citrónu, alebo do mrkvy petržlen. Dostanete aj zaujímavé chute!

Napísala Susan Bowerman, riaditeľka Výživového vzdelávania v Herbalife.

Zdroj: http://zdravavyziva.skherbalife.sk/articles/eating-well/look-after-yourself-starting-with-your-fruits-vegetables

CHCETE NAOZAJ SCHUDNÚŤ? TAK SCHUDNITE S NAMI!

STAČÍ UŽ LEN JEDEN KROK.

Vypňte tento kontaktný dotazník. 

Budeme Vás diskrétne a nezáväzne kontaktovať, aby sme Vám poskytli všetky konkrétne informácie.

Máš otázku?

Napíš mi hneď!

daniela.nitonova@gmail.com

Zavolaj mi hneď!

0904 483 670

herbalife+original1.png

INŠPIRÁCIA!

Takto

môžete schudnúť

aj VY.

Pochvaly od ľudí z môjho okolia sú balzamom za tie roky trápenia. 

Mám 3 deti a moje problémy s nadváhou začali po pôrodoch. Riešila som to rôznymi diétami, niekoľkokrát som schudla a opäť pribrala. Ocitla som sa v začarovanom kruhu a ako roky pribúdali aj moja váha narastala. Jedla som málo a napriek tomu som priberala. Začali sa pridružovať aj zdravotné problémy so zažívaním a bolesťami kĺbov. Vďaka vyživovaciemu programu  som konečne našla spôsob ako chudnúť zdravo a trvalo. Dnes môžem zjesť neporovnateľne viac a napriek tomu som výrazne schudla a cítim sa vynikajúco.

* UPOZORNENIE: Rýchlosť redukcie váhy a dosiahnuté výsledky sú vždy individuálne.

 

Ľubica - 10kg za 6 mesiacov*

Cítim sa skvele, zaznamenala som neuveriteľný nárast energie a dnes môžem už aj ja povedať, že život je naozaj krásny.

Po pôrode som bojovala s nadbytočnými kilami a extrémnou únavou, ktorá značne znepríjemňovala život mne aj môjmu okoliu. Bola som podráždená, nervózna a veľmi mi vadilo ako vyzerám. Nevážila som si samú seba, prenášala som si to do všetkých oblasí života a ten pocit už nikdy nechcem zažiť. Vďaka zdravej výžive som krásne schudla a svoju novú váhu si udržiavam. Dnes mám konfekčnú veľkosť 38 a som nadmieru spokojná. 

* UPOZORNENIE: Rýchlosť redukcie váhy a dosiahnuté výsledky sú vždy individuálne.

 

Daniela - 20kg za 6 mesiacov *

Už nemusím sťahovať brucho, aby som lepšie vyzeral a môžem byť uvoľnený...

Ako bývalý športovec ( atletika - skok do výšky) som po ukončení aktívnej kariéry výrazne začal priberať s perspektívou nárastu 1-2 kilá ročne. Bolo to spôsobené nedostatkom pohybu, častým cestovaním v aute, prejedal som sa a mal som obrovskú chuť na sladkosti. Začal som mať problémy s potením, moja váha ma obmedzovala pri rôznych činnostiach a po prejdení pár schodov som sa veľmi zadýchal. Keď som presiahol hranicu 100 kg, začal som skúšať rôzne výrobky na chudnutie bežne dostupné v predajniach alebo v lekárni, ale žiadny prekvapivý výsledok sa nedostavil. Výrobky výživy som objavil v čase keď som mal 36 rokov a 106 kg. Po trojtýždňovom užívaní sa moja hmotnosť výrazne znížila ( - 6kg) , cítil sa výborne, mal pocit výrazného nárastu energie a po dlhej dobe som začal opäť športovať a cvičiť. Do dnešného dňa som schudol 15 kilogramov a cítim sa výborne. V páse som schudol viac ako 10 cm, a to ma teší najviac. Už nemusím sťahovať brucho, aby som nejako vyzeral a môžem byť uvoľnený. 

Pochopil som, že všetko chce svoj čas a takáto jednoduchá a zdravá forma chudnutia ma privedie k vytúženému výsledku.  Karol - 15kg za 9 mesiacov *

* UPOZORNENIE: Rýchlosť redukcie váhy a dosiahnuté výsledky sú vždy individuálne.

 

Karol - 15 kg*

Cítim sa plný energie. Najviac sa teším z toho, že si musím ísť kúpiť menšie nohavice.

Od detstva som trpel nadváhou, ktorá sa vekom zvyšovala. Vplyvom značnej nadváhy sa mi zhoršil zdravotný stav až natoľko, že som bol odkázaný na denné užívanie množstva liekov.

Užívaním produktov výživy sa mi váha značne upravila a tým sa mi upravil aj zdravotný stav natoľko, že väčšiu časť liekov som mohol vysadiť.
Znížením váhy sa cítim omnoho lepšie, ľahšie, upravilo sa mi nadmerné potenie, ktoré mi znepríjemňovalo život. Prestal som trpieť pocitom vlčieho hladu.

* UPOZORNENIE: Rýchlosť redukcie váhy a dosiahnuté výsledky sú vždy individuálne.

Václav - 15 kg za 6 mesiacov*

10 vecí, ktoré musíte vedieť o kalóriách!

Skôr, ako sa pustíte do chudnutia.

ZDARMA!!!

10 vecí, ktoré musíte

vedieť o kalóriách.

Skôr ako sa pustíte do chudnutia.

             ZDARMA!!!