Ak ste zaneprázdnení, cez deň často jete menej ako by ste mali a potom večer, oveľa viac než by ste potrebovali. “Toto je presný opak toho, čo by ste mali robiť,” hovorí Luigi Gratton, MPH, z Herbalife a viceprezident vzdelávania o výžive. Gratton navrhuje uvedomiť si, ako môžu niektoré jedlá ovplyvniť váš spánok. Jedlá bohaté na bielkoviny povzbudzujú tvorbu chemikálií v mozgu, čo vás drží v bdelom stave a veľké porcie jedál pred spaním vedú k nevoľnosti a k páleniu záhy – k dokonalej dvojici, vďaka ktorej v noci nezaspíte.

„Čistú hlavu” a pozornosť po celý deň
Nízkotučné jedlá s vysokým obsahom uhľohydrátov sú strávené rýchlejšie a podporujú produkciu iných chemických látok v mozgu – tých, ktoré pomáhajú pri relaxácii či uľahčujú zaspávanie. Preto je lepšie zvoliť si raňajky a obed s vysokým obsahom bielkovín, ktoré vám udržia “čistú hlavu” a pozornosť po celý deň a uhľohydráty si nechať na večeru.
Či si dať niečo malé pred spaním alebo nie, závisí len od vašich zvykov. Ak večeriate malé množstvo ľahkého jedla (a skoro), potom je malá desiata pred spaním na mieste, ak cítite, že vám napomáha pri zaspávaní, a že si môžete dovoliť kalórie navyše. Jedlá bohaté na vápnik, ako mlieko a jogurt sú správnym výberom, keďže vápnik pomáha pri relaxácii svalov.
Hlboký a najkvalitnejší spánok
Ak ste ako väčšina ľudí, kofeín je pre vás stimulant, takže šálka kávy pred spaním asi nie je múdre rozhodnutie. Kofeín a alkohol môžu narušiť váš spánok; možno nebudete vedieť zaspať, ale nie nadlho. Práve toto komplikuje dosiahnutie hlbokého a najkvalitnejšieho spánku. Takže aj po ôsmich hodinách spánku sa ráno cítime veľmi unavení. Ďalšou príčinou prerušovaného spánku je plný močový mechúr, keďže sa aj kofeín, aj alkohol správajú ako diuretiká.

Páčil sa ti článok? Nezabudni ho zdieľať s priateľmi!
Vyplňte tento kontaktný dotazník.
Budeme Vás diskrétne a nezáväzne kontaktovať, aby sme Vám poskytli všetky konkrétne informácie.
