Nájdite si svoje „okno optimálneho výkonu“…
Každé telo má iné prirodzené rytmy, ktoré sa vytvárajú na základe zvykov a stereotypov. Niektorí ľudia sú „ranné vtáčatá“, zatiaľ čo iným chvíľu trvá, kým sa naštartujú, bez ohľadu na to, o koľkej išli spať. Čo sa týka fyzickej kondície, domnievame sa, že každé telo má svoj optimálny denný čas, keď podáva najlepšie výkony. Ak chcete absolvovať úspešné cvičenie, je nevyhnutné, aby ste mali energiu a cítili sa dobre. Ak chcete nájsť optimálny čas na cvičenie, niekoľko týždňov sa pozorujte a dávajte si kľúčovú otázku: Kedy cítim, že mám najviac energie? Skoro ráno, pred obedom, uprostred popoludnia alebo neskôr…?
Ste ranné vtáča?
Všeobecne väčšinou odporúčame cvičiť ráno, pretože telo je plne odpočinuté, nervový systém ide na plné obrátky a myseľ je čerstvá. Je logické, že ak sú svaly dobre odpočinuté, budete schopní v posilňovni zabrať trochu viac.
Ak sa považujete za „ranné vtáča“, bude pre vás najlepšie cvičiť skoro ráno, kým vás unaví každodenná činnosť. Ak máte náročný program, zacvičte si skoro ráno, aby vám v tom nemohli zabrániť iné úlohy. Na druhej strane by sme však odporučili, aby ste sa vyvarovali ranného cvičenia, ak vám chvíľu trvá, kým sa naštartujete alebo ak sa v skorých ranných hodinách cítite grogy či ťažkopádne. Vyvarujte sa ďalšieho stresu, ktorý by vám spôsobilo ranné cvičenie, a vyberte si na tréning inú dennú hodinu, keď ste čulejší.
Top tip: I keď ste ranné vtáča, hneď zrána sa niekoľkokrát zhlboka nadýchnite. Keď k tomu pridáte pár ľahkých preťahovacích cvikov na povzbudenie krvného obehu, budete sa cítiť sviežo.
Dávate prednosť popoludňajšiemu cvičeniu?
Ak sa vám často stáva, že sa príliv energie dostaví popoludní, využite ten čas na fyzickú aktivitu! Popoludňajšie cvičenia sú účinné najmä vtedy, ak sa po nich cítite nabití energiou. Vďaka tomu môžete byť po zvyšok dňa produktívnejší a váš mozog môže fungovať lepšie.
Top tip: Ak chcete cvičiť na obed alebo skoro po poludní, odporúčame dať si pred poludním zdravú desiatu. Aby ste vydržali celý deň v pohybe, musíte telu dodávať pohonné látky. Na druhej strane, ak mávate v neskorších popoludňajších hodinách málo energie alebo bývate okolo 17. – 19. hodiny často „uťahaní“, odporúčali by sme vám cvičiť radšej skoro ráno alebo neskoro večer.
Úplne svieži vo večerných hodinách?
Pre „nočné sovy“ je najlepšie nechať si cvičenie až na večerné hodiny. Môže to byť výborný čas na cvičenie, pretože večer sa môžete odreagovať a zbaviť stresu a ešte venovať starostlivosť svojmu telu. Skončiť deň fyzickou aktivitou vám tiež môže pomôcť ku kvalitnejšiemu spánku.
Cvičenie neskoro večer nemusí však byť vždy najlepší nápad. Ak sa cítite vyčerpane, myslíme, že odpočinok bude lepší než tvrdý tréning. Namáhavá fyzická aktivita, keď ste unavení, zvyšuje riziko zranenia a pri cvičení si teda musíte dávať pozor, najmä ak hodláte dvíhať činky. Ak je to jediný denný čas, keď máte na cvičenie čas, tak radšej zvoľte menej náročnú aktivitu, napríklad chôdzu alebo jogu. Intenzívne cvičenie si nechajte na víkendy alebo na čas, keď sa budete cítiť lepšie.
Každý má svoj čas, ktorý je pre neho na cvičenie najvhodnejší. Zvoľte si taký čas, ktorý najlepšie vyhovuje vášmu telu a životnému štýlu. Venujte cvičeniu vždy svoju plnú pozornosť. Myslieť pri cvičení na obchodné schôdzky alebo plánovať nákup potravín nie je najlepší spôsob, ako využiť svoj čas a energiu. Ak nemáte dosť času, zvoľte kratší cielenejší tréning – jeden vedome urobený pohyb je lepší než dva pohyby urobené nevedomky.
A napokon, vždy zaistite, aby ste mali na zvolenú činnosť dostatok energie.
Na dosiahnutie optimálnych výsledkov dobre doplňujte zásoby a po každom cvičení riadne odpočívajte.
CHCETE NAOZAJ SCHUDNÚŤ? TAK SCHUDNITE S NAMI?
Vypňte tento kontaktný dotazník.
Budeme Vás diskrétne a nezáväzne kontaktovať, aby sme Vám poskytli všetky konkrétne informácie.