TOPlist

10 vecí, ktoré musíte

vedieť o kalóriách

Skôr ako sa pustíte do chudnutia

        ZDARMA!!!

Daniela.png Karol.png lubica.png vaclav - kópia.png

Je kalória ako kalória?

Myslíte, že je jedno či svoje kalórie skonzumujete vo forme zmrzliny alebo vo forme kuracieho mäsa či šalátu? Možno ste tiež počuli, že je jedno, aký je zdroj energie (kalórií) pre vaše telo a že podstatný pre chudnutie je celkový počet kalórií spotrebovaných bez ohľadu na to, či pochádzajú z tukov, sacharidov alebo bielkovín.

Ako to vlastne je?

Chudnutie a udržiavanie hmotnosti je v podstate jednoduchá hra matematiky. Ak chcete schudnúť, mali by ste prijať menej kalórii ako vaše telo dokáže spáliť.  Ak chcete zachovať aktuálny váhu, je potrebné konzumovať rovnaké množstvo kalórií aké vaše telo spaľuje každý deň.

Treba ale myslieť aj na kľudovú mieru metabolizmu (tzv. bazálny metabolizmus) - to je počet kalórii, ktoré vaše telo nevyhnutie potrebuje na pre svoje základné fungovanie. Vaše telo potrebuje, aby fungovalo srdce, svaly, mozog, dýchanie, trávenie, vylučovanie atď a na to potrebuje určité presne meratelné množstvo energie. Jednoducho povedané, je to energia, ktorú spálite aj keby ste 24 hodín ležali v posteli a nepohli ani prstom. Takže aj keď chudnete, nesmiete sa svojou diétou dostať energeticky pod túto kľudovú mieru metabolizmu, pretože tu by telo okamžite začalo nabiehať na šetriaci režim, čomu sa tiež hovorí "spomalenie metabolizmu".

Ak chceme cielene ovplyvňovať skladbu svojho tela, musíme najprv vyradiť úplne nevhodné potraviny.

Nevhodne zvoleným zdrojom energie možno veľa pokaziť, ale naopak správnym výberom aj získať. Rôzne potravinové kalórie majú rozdielne účinky na telo podľa toho kedy sa konzumujú a tiež s čím ich konzumujete a z akého zdroja pochádzajú. Asi nemá cenu zdroje kalórií neustále menovať, ale pre príklad medzi tie veľmi tučné patrí väčšina údenín, medzi sladké sladené nápoje, medzi tučné a sladké potom najrôznejšie sušienky, energetické tyčinky a zemiačiky atď. Lepšiu kontrolu získate, keď pracujete s etiketami.

Keďže sa asi každý, kto chce schudnúť sa bude tiež usilovať o vytvarovanie postavy. Preto musíte telu dodávať stravu obsahujúcu proteíny, čo sú základné stavebné živiny pre budovanie svalovej hmoty. Čím kvalitnejšie budú, tým menej ich telo potrebuje. Čo sa týka kvality, tak tú vyjadrujeme zložením aminokyselín, ktoré sú najviac podobné profilu ľudí, aby zabudovanie do tela bolo čo najjednoduchšie. Bielkovín však nesmie byť málo ani veľa. Ak ich prijímame málo, zle sa organizmus regeneruje, ale predovšetkým môže dochádzať k odbúravaniu svalových bielkovín, čo nie je ideálny stav pre človeka usilujúceho o tvarovanie postavy. Keď ich konzumujete veľa, zbytočne zaťažujú tráviace ústrojenstvo a obličky.

Hoci hlavný diel proteínov by mal pochádzať z bežnej stravy ako kuracie a morčacie prsia, vajcia, niektoré mliečne výrobky, predovšetkým tie kyslé a nízkotučné, chudé hovädzie mäso či ryby, nemožno tu nespomenúť prínos doplnkov stravy. Veľmi vhodné je zvýšiť konzumáciu rastlinných bielkovín, najmä tých , ktoré obsahujú komplexný podiel všetkých aminokyselín ako napríklad sója. Zásadný rozdiel je v tom, že rastlinné bielkoviny sú spojené minimálnym objemom tukov, hlavne nezdravých tukov oproti bielkovinám prijatých vo forme živočíšnych bielkovín.

Prázdne kalórie

Niektoré potraviny môžu chutiť dobre, ale majú tzv. prázdne kalórie - inými slovami, tieto potraviny nemajú žiadnu výživnú hodnotu. Kola je jedným z najväčších príkladov nápoja, ktorý má vysoký obsah kalórií z dôvodu vysokého obsahu cukru. Väčšina takýchto nápojov sú iba sýtené vody, ktoré sa zmiešajú s koncentrovaným cukrom, umelými farbivami a umelými príchuťami. Je preto najlepšie vyhýbať sa prázdnym kalóriám ako kolové nápoje pri vyváženej a zdravej strave.

Pokiaľ ide o výživu strave , nie všetky kalórie sú si rovné.  Napríklad, zatiaľ čo koláč môže mať 100 kCal, ako má kúsok ovocia ako napr. banán - vaše telo nespracováva koláč, rovnako ako banán. Jeden z nich je vyrobený z tukov, cukrov a sacharidov, zatiaľ čo druhý sa skladá z prírodných ovocných cukrov, spolu s proteínom a bez jediného gramu tuku v ňom. Koláč môže uspokojiť vašu chuť na sladké, ale „opustí“ vaše telo bez toho aby vám dodalo nejakú nutričnú hodnotu vo forme bielkovín, vitamínov a minerálov, zatiaľ čo proteín z banánu je vám poskytne energiu, rovnako tiež veľkú dávku draslíka a ešte osviežujúcu, sladkú chuť.

Glykemický index

Glykemický index (GI) je číslo vyjadrujúce, ako ktorá potravina obsahujúca sacharidy zvyšuje hladinu cukru (glukózy) v krvi. Princíp GI bol kedysi dávno vyvinutý ako vodítko pre výber potravín pre ľudí s diabetom (cukrovkou). Týka sa jedál, ktoré obsahujú sacharidy.

Sacharidy, niekedy nesprávne a zjednodušene nazývané cukry, sú druhom živín v potravinách. Majú tri základné formy: cukry, škroby a vláknina. Keď budete jesť alebo piť niečo čo obsahuje sacharidy, vaše telo rozloží cukry a škroby na glukózu, hlavný zdroj energie pre bunky v tele. Vláknina (nerozpustná) prechádza vaším telom nestrávená a má dôležitú úlohu pri prirodzenom prečisťovaní čriev.

Sú dva hlavné hormóny z vašej pankreasu pomáhajú regulovať glukózu v krvi - inzulín a glukagón. Hormón inzulín dopravuje glukózu z krvi do vašich buniek. Hormón glukagón pomáha uvoľňovať glukózu uloženú v pečeni, keď je vaša hladina glukózy v krvi nízka. Tento zložitý proces pomáha udržiavať pre vaše telo dostatok energie.

Rôzne typy sacharidov majú rôzne vlastnosti. Tie potom ovplyvňujú, ako rýchlo sa glukóza dostáva do krvného riečišťia.

Všeobecne platí, že hodnota GI je založená na tom, o koľko potravina zvyšuje hladinu glukózy v krvi v porovnaní s tým, ako veľmi zvyšuje hladinu glukózy v krvi prijatí čistej glukózy.

Hodnoty GI sú všeobecne rozdelené do troch kategórií:

• Nízka GI: 1-55

• Stredná GI: 56-69

• Vysoká GI: 70 a vyššie

Napríklad surová mrkva má hodnotu GI rovnú 35. To znamená, že ak budete jesť mrkvu, vaša hladina glukózy v krvi bude na 35 percentách v porovnaní s tým, ako by tomu bolo po konzumácii čistej glukózy.

Porovnanie týchto hodnôt, teda môže pomôcť zdravšiemu výberu potravín. Napríklad muffin s bielou pšeničnou múkou má GI hodnotu 77. Celozrnný muffin má GI hodnotu 45.

Tým, že budete konzumovať stravu s nižším GI, sa vyhnete obrovským vzostupom  a prepadom hladiny glukózy v krvi. Tým sa vaše chudnutie stane o mnoho príjemnejšie a tiež váš život zdravší.

Rôzne potraviny prechádzajú rôznymi metabolickými cestami.

Niektoré z týchto metabolických ciest sú efektívnejšie, ako  ostatné. Tento poznatok sa dá v plánovaní stravy veľmi dobre využívať!  Metabolické procesy bielkovín sú všeobecne oveľa menej účinné ako metabolické procesy pre sacharidy a tuky. Bielkoviny obsahujú cca 4 kalórie na jeden gram, ale veľká časť týchto kalórií je stratená pri metabolických procesoch premenenú na teplo.

Termický efekt potravín 

Termický efekt potravín a jeho znalosť nám umožní vybrať jedlo tak, že budeme jesť viac dobrého jedla a pritom energia, inokedy uložená do tukov bude využitá úplne inak.

Termický efekt potravy je meradlom toho, koľko rôzne potraviny dodajú telu energie, v porovnaní s energiou potrebnou na trávenie a vstrebávanie živín. Termický efekt napríklad 10% teda znamená, že telo z potraviny nedokáže využiť 10% energie, tá je stratená  ako teplo v metabolických procesoch.

Sacharidy majú termický efekt 6%, bielkoviny 30% a tuky 4%. Je vidieť, že telo má zďaleka najviac práce s bielkovinami, podstatne menej potom sa sacharidy a najmenej s tukmi.

Takže ak zjete napríklad 100 kCal vo forme bielkovín, do vášho tela sa finálne dostane iba 70 kCal.

Naproti tomu rovnaké množstvo energie vo forme tuku, teda 100 kCal vám zaručí prísun energie až 96 kCal.

 

Teraz, keď  lepšie chápete kalórie, môžete byť schopní robiť lepší výber potravín pri vašich nákupoch v obchodoch! Hľadajte jedlá, ktoré vám poskytnú čo najvyššiu dávku nutričných hodnôt pri čo najnižšom kalorickom príjme. Vyhýbajte sa potravinám s vysokým glykemickým indexom, potravinám s  prázdnymi kalóriami, čo následne prispeje k vášmu lepšiemu zdraviu, kondícii a optimálnej váhe.

 

 

AJ JA CHCEM SCHUDNÚŤ!

Budeme Vás diskrétne a nezáväzne kontaktovať, aby sme Vám poskytli všetky konkrétne informácie.

Máš otázku?

Napíš mi hneď!

daniela.nitonova@gmail.com

Zavolaj mi hneď!

0904 483 670

herbalife+original1.png

INŠPIRÁCIA!

Takto

môžete schudnúť

aj VY.

Pochvaly od ľudí z môjho okolia sú balzamom za tie roky trápenia. 

Mám 3 deti a moje problémy s nadváhou začali po pôrodoch. Riešila som to rôznymi diétami, niekoľkokrát som schudla a opäť pribrala. Ocitla som sa v začarovanom kruhu a ako roky pribúdali aj moja váha narastala. Jedla som málo a napriek tomu som priberala. Začali sa pridružovať aj zdravotné problémy so zažívaním a bolesťami kĺbov. Vďaka vyživovaciemu programu  som konečne našla spôsob ako chudnúť zdravo a trvalo. Dnes môžem zjesť neporovnateľne viac a napriek tomu som výrazne schudla a cítim sa vynikajúco.

* UPOZORNENIE: Rýchlosť redukcie váhy a dosiahnuté výsledky sú vždy individuálne.

 

Ľubica - 10kg za 6 mesiacov*

Cítim sa skvele, zaznamenala som neuveriteľný nárast energie a dnes môžem už aj ja povedať, že život je naozaj krásny.

Po pôrode som bojovala s nadbytočnými kilami a extrémnou únavou, ktorá značne znepríjemňovala život mne aj môjmu okoliu. Bola som podráždená, nervózna a veľmi mi vadilo ako vyzerám. Nevážila som si samú seba, prenášala som si to do všetkých oblasí života a ten pocit už nikdy nechcem zažiť. Vďaka zdravej výžive som krásne schudla a svoju novú váhu si udržiavam. Dnes mám konfekčnú veľkosť 38 a som nadmieru spokojná. 

* UPOZORNENIE: Rýchlosť redukcie váhy a dosiahnuté výsledky sú vždy individuálne.

 

Daniela - 20kg za 6 mesiacov *

Už nemusím sťahovať brucho, aby som lepšie vyzeral a môžem byť uvoľnený...

Ako bývalý športovec ( atletika - skok do výšky) som po ukončení aktívnej kariéry výrazne začal priberať s perspektívou nárastu 1-2 kilá ročne. Bolo to spôsobené nedostatkom pohybu, častým cestovaním v aute, prejedal som sa a mal som obrovskú chuť na sladkosti. Začal som mať problémy s potením, moja váha ma obmedzovala pri rôznych činnostiach a po prejdení pár schodov som sa veľmi zadýchal. Keď som presiahol hranicu 100 kg, začal som skúšať rôzne výrobky na chudnutie bežne dostupné v predajniach alebo v lekárni, ale žiadny prekvapivý výsledok sa nedostavil. Výrobky výživy som objavil v čase keď som mal 36 rokov a 106 kg. Po trojtýždňovom užívaní sa moja hmotnosť výrazne znížila ( - 6kg) , cítil sa výborne, mal pocit výrazného nárastu energie a po dlhej dobe som začal opäť športovať a cvičiť. Do dnešného dňa som schudol 15 kilogramov a cítim sa výborne. V páse som schudol viac ako 10 cm, a to ma teší najviac. Už nemusím sťahovať brucho, aby som nejako vyzeral a môžem byť uvoľnený. 

Pochopil som, že všetko chce svoj čas a takáto jednoduchá a zdravá forma chudnutia ma privedie k vytúženému výsledku.  Karol - 15kg za 9 mesiacov *

* UPOZORNENIE: Rýchlosť redukcie váhy a dosiahnuté výsledky sú vždy individuálne.

 

Karol - 15 kg*

Cítim sa plný energie. Najviac sa teším z toho, že si musím ísť kúpiť menšie nohavice.

Od detstva som trpel nadváhou, ktorá sa vekom zvyšovala. Vplyvom značnej nadváhy sa mi zhoršil zdravotný stav až natoľko, že som bol odkázaný na denné užívanie množstva liekov.

Užívaním produktov výživy sa mi váha značne upravila a tým sa mi upravil aj zdravotný stav natoľko, že väčšiu časť liekov som mohol vysadiť.
Znížením váhy sa cítim omnoho lepšie, ľahšie, upravilo sa mi nadmerné potenie, ktoré mi znepríjemňovalo život. Prestal som trpieť pocitom vlčieho hladu.

* UPOZORNENIE: Rýchlosť redukcie váhy a dosiahnuté výsledky sú vždy individuálne.

Václav - 15 kg za 6 mesiacov*

10 vecí, ktoré musíte vedieť o kalóriách!

Skôr, ako sa pustíte do chudnutia.

ZDARMA!!!

10 vecí, ktoré musíte

vedieť o kalóriách.

Skôr ako sa pustíte do chudnutia.

             ZDARMA!!!