Patrí do kategórie potravín, aj keď v mnohých prípadoch vyzerá ako liek, liečivý prípravok, na trh sa však uvádza iným spôsobom, nie po schválení Štátnym ústavom kontroly liečiv (SÚKL), ale po oznámení (notifikačná povinnosť) Ministerstvu zdravotníctva Slovenskej republiky. Účinky, ktoré výrobca deklaruje na etiketách či v reklame, musí byť schopný vždy dokázať. Zdravotnými tvrdeniami (a ich pravdivosťou), ktoré sú deklarované na obaloch, sa zaoberá (a rozhoduje o ich povolení) aj Európska spoločnosť pre bezpečnosť potravín (EFSA – European Food Safety Authority), ktorá tým napĺňa Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady Európy (ES) č. 1924/2006 o výživových a zdravotných tvrdeniach pri označovaní potravín.
Strava by mala byť zostavená tak, aby zabezpečila človeku prísun všetkých základných živín (makronutrientov), vody, minerálov a mikronutrientov (vitamínov a stopových prvkov) v závislosti od jeho potrieb a fyzickej aktivity. Zároveň by si mal udržať ideálnu hmotnosť alebo ju pomocou diétnych opatrení a fyzickej aktivity dosiahnuť.
Potreby organizmu je možné zaistiť pestrou stravou, pokiaľ je správne zostavená. Problémom býva v súčasnosti strava, ktorá obsahuje prebytok energie vo forme nasýtených tukov a jednoduchých cukrov a zároveň v nej chýbajú niektoré dôležité zložky, ako napríklad vyvážený pomer omega-3 a omega-6 polynenasýtených mastných kyselín, vláknina v dostatočnom množstve, vitamíny a zodpovedajúce množstvá vápnika. Aj v prípade, keď je nutné redukovať telesnú hmotnosť pri zachovaní dostatočného množstva bielkovín v strave, sa dostávame do situácie, keď je veľmi problematické takúto diétu zostaviť a dodržiavať.
Jedným z možných riešení je využitie doplnkov stravy a to buď kompletných, ktoré obsahujú živiny v odporučenom pomere, alebo doplnkov stravy s určitými chýbajúcimi zložkami stravy, ako sú napríklad antioxidačné vitamíny, vláknina, omega-3 mastné kyseliny, proteínové tyčinky obsahujúce kvalitnú rastlinnú bielkovinu bez pridanej energie a cholesterolu. Pomocou týchto doplnkov stravy je možné doplniť diétu tak, aby nebola pre daného jedinca deficitná, prípadne, aby neobsahovala nadbytočné množstvo energie. V prípade športovej medicíny v závislosti od stupňa športovej aktivity, jej dĺžky a fyzickej kondície nie je možné zaobísť sa bez špeciálnych doplnkov stravy, či už v priebehu športového výkonu, alebo pri regenerácii po výkone, keď je nutné doplniť zásoby glykogénu a obnoviť bielkoviny svalovej hmoty.
Zdroj: Niečo extra - Herbalife – Novenber 2015
Autor: Doc. MUDr. Pavel Kohout, Ph.D. Člen Poradného zboru pre výživu (NAB) Herbalife pre Českú republiku a Slovensko
CHCETE NAOZAJ SCHUDNÚŤ? TAK SCHUDNITE S NAMI?
Vypňte tento kontaktný dotazník.
Budeme Vás diskrétne a nezáväzne kontaktovať, aby sme Vám poskytli všetky konkrétne informácie.