TOPlist

10 vecí, ktoré musíte

vedieť o kalóriách

Skôr ako sa pustíte do chudnutia

        ZDARMA!!!

Daniela.png Karol.png lubica.png vaclav - kópia.png

Ako sa pestuje zelenina ktorú kupujeme? Pod tonami plastu!

Prídete ma Slovensku do „slovenského“ obchodu a možno si myslíte, že kúpite ovocie a zeleninu vypestované niekde tu neďaleko v malebnej dedinke na malom družstve alebo farme, ktoré vyrastali pod lúčmi slnka. 

ALE tie krásne červené paradajky bez vône a bez chuti, ktoré ste si naposledy kúpili v supermarkete, veľmi pravdepodobne vyrástli vo fóliovníku  pod horúcim andalúzskym slnkom v El Ejido.

 

Možno si ešte mnohí pamätáte dobu, keď sme si jablká, hrušky, jahody  či uhorky kupovali v obchodoch v čase ich sezóny rastu, že melóny boli len v lete a na mandarínky a banány sme stáli v radoch na Vianoce pretože inokedy sa jednoducho nedali zohnať.

Globalizácia

Áno je to už dávno, v podstate od tej doby už nastala generačná zmena, ale nastala tiež jedna najpodstatnejšia zmena a tou bola globalizácia. Globalizácia umožnila presun tovarov z jednaj strany zemegule na druhú, zo severu na juh, z východu na západ a to sa netýka len elektrospotrebičov, áut a nábytkov, ale samozrejme aj potravín a ovocia a zeleniny.

Keďže si dnes kupujeme banány, mandarínky, jahody, melóny a v podstate kompletný sortiment ovocia a zeleniny kedykoľvek si zaumienime, či je vonku 38 alebo -15 a samozrejme sme si na to zvykli a vyžadujeme to od našich supermarketov musíme sa zmieriť s tým, že to všetko odniekiaľ k nám muselo pricestovať. A verte, že to nebolo 100 ,200 alebo 300km, ale sú to tisícky kilometrov pokiaľ sa to všetko dostane na pulty našich obchodov.

Kvalita

Druhá veľká zmena, ktorá od čias našej mladosti nastala, je kvalita týchto produktov. Honba za ziskami, znižovaním nákladov, čo „najefektívnejšieho pestovania“  a potreba transportu ovocia a zeleniny dlhé týždne alebo dokonca aj mesiace katastrofálnym spôsobom poznačila kvalitu ovocia a zeleniny. V kvalite teraz nemyslím to ako vyzerajú, či sú zrelé, prezreté alebo zhnité ( ako jahody, ktoré som včera kúpil), ale myslím ich nutričné zloženie a teda obsah vitamínov a ďalších výživných látok. Výskumy ukazujú, že tento pokles je výrazný dokonca aj o 60% a viac…

 

Páčil sa ti článok? Nezabudni ho zdieľať s priateľmi!

Poďme sa teda pozrieť na to, kde rastie a odkiaľ sa dováža naše „čerstvé“ ovocie a zelenina.

Na pultoch slovenských obchodov je 60 percent produktov zo zahraničia, asi najčastejšie zo Španielska. Tam zelenina pestovaná na obrovských poliach fóliovníkov neďaleko mesta Almería (viď mapu nižšie) živí desaťtisíce ľudí. Táto oblasť sa stretáva s ekologickou záťažou, ktorú na ňu intenzívne poľnohospodárstvo za desiatky rokov naniesli.

Kto by chcel v "záhrade Európy" vidieť zelenú farbu, musí prísť veľmi blízko. Skrýva sa totiž pod tridsiatimi tisíckami hektárov plastu. Pole viditeľné aj na satelitných záberoch patrí k veľkým dielam dvadsiateho storočia. V slanej neúrodnej pôde nerástlo vôbec nič. Tisíce kolonistov z vnútrozemia to zmenili. Oblasť neďaleko mesta Almería teraz dáva vďaka piesku z pláže živobytie desaťtisícom poľnohospodárov, ich rodinám i sezónnym robotníkom, často z východnej Európy.

Tie krásne červené paradajky, bez vône a bez chuti, ktoré ste si naposledy kúpili v supermarkete, veľmi pravdepodobne vyrástli vo fóliovníku  pod horúcim andalúzskym slnkom v El Ejido.  Z dokonale namiešaného piesočného substrátu, zavlažovaného počítačovo riadeným systémom, chránené hradbou pesticídov a nakoniec odtrhnuté rukami bezmenného marockého imigranta bez papierov.

El Ejido, donedávna jedno z bezvýznamných mestečiek v pobrežnej provincii Almería na juhu Španielska, je pre ekonómov príkladom zázraku. Ešte v polovici 80.rokov minulého storočia to bol najchudobnejší  kraj v Španielsku. Počas dvoch dekád sa vďaka intenzívnemu poľnohospodárstvu premenil v jeden z hospodársky najrýchlejšie rastúcich regiónov v celej Európe. Súbeh viacerých faktorov spôsobil paradoxnú situáciu. Najsuchšia oblasť Európy sa stala jej záhradou.

300 km² popolavého mora fóliových parníkov, ktoré je podľa niektorých astronautov vidieť z vesmíru voľným okom, produkuje ročne tri milióny ton zeleniny. Klimatické podmienky tohto regiónu s počtom  330 slnečných dní v roku a bezvetrí  síce nahrávajú poľnohospodárskej výrobe, ale chýba to najdôležitejšie: povrchová voda. Tú získavajú farmári z hlbinných vrtov. Až niekoľko stoviek metrov hlboko zapichnuté ihly potrubia sajú z podzemných rezervoárov vodu, ktorá steká z horských štítov Sierra Nevady na severe provincie.

Nemenej dôležitým míľnikom v rozvoji poľnohospodárskej výroby v El Ejido bolo zapojenie nových technológií a metód, na ktorých vývoji sa priamo podieľajú lokálne výskumné centrá.  Kríky paradajok nerastú zo zeme, ale zo špeciálneho piesočného substrátu, ktorý je v presných intervaloch sýtený zmesou vody, hnojív a podporných látok. Počítačom riadená stanica neustále vyhodnocuje stav substrátu a podľa toho do roztoku pridáva a či ho riedi - fosfáty, nitráty, pesticídy, ochranu proti hmyzu, látky proti plesni, látky pre dobrú farbu plodu atď..... Klasické pestovanie zeleniny sa v El Ejido zmenilo v industriálnej veľkovýrobu potravín a úrody paprík, tekvíc, paradajok, uhoriek a melónov zaplavujú regály zimných supermarketov.

Dovoz potravín sa samozrejme musí odraziť v ich kvalite!

Bežne sa k nám vozia cesnak z Číny, cibule z Austrálie alebo jablká z Nového Zélandu. To však môže spôsobovať nemalé problémy v kvalite potravín. Pre dlhú cestu je totiž väčšinou nutné použiť chemickú úpravu pre zachovanie čerstvosti, nehovoriac o častom používaní pesticídov a herbicídov pri pestovaní konvenčných plodín. Dochádza dokonca k prípadom, kedy zelenina a ovocie umelo dozrievajú až počas cesty. Cestovanie na vzdialenosti aj niekoľko tisíc kilometrov tiež vyžaduje predĺženie trvanlivosti niektorých druhov zeleniny a ovocia, čo sa doháňa pridaním rôznych látok, ktoré majú napríklad za cieľ zabrániť plesniam. Plodiny sa prípadne povrchovo ošetrujú, aby si zachovali farbu a nevysychali.

Poľnohospodárske produkty zo zahraničia sú často šľachtené tak, aby mali silné šupky, menej cukrov a vody, čo sa potom odráža aj v ich kvalite. Výskum, ktorý pred siedmimi rokmi vykonali Rakúšania, preukázal, že v štvrtine prípadov má zelenina dovážaná cez pol kontinentu menej živín ako mrazená.

Čo môžeme urobiť, aby sme to zmenili?

Prednosť dávajte sezónnej zelenine a ovociu. Skúste sa v mysli vrátiť do čias mladosti, zaspomínať si čo kedy u nás prirodzene rastie a snažiť sa kupovať lokálne produkty, kde máte aspoň akú takú istotu kvality a čerstvosti. Ak chcete jahody a maliny v zime, kúpte si ich radšej mrazené.  Je preukázané, že mrazenie nijakým spôsobom  neničí nutričné zložky a väčšinou sa na mrazenie používajú  práve zozbierané a teda čerstvé produkty.

Mohlo by vás zaujímať: Prečo musíte jesť ovocie a zeleninu

Satelitné fotografie juhošpanielského pobrežia pokrytého skleníkmi - priblížte si ju

zdroj: maps.google.com

Páčil sa ti článok? Nezabudni ho zdieľať s priateľmi!

Gratulujeme!

Už ste iba krôčik od Vašej novej vysnívanej postavy.

Vyplňte tento kontaktný dotazník. 

Budeme Vás diskrétne a nezáväzne kontaktovať, aby sme Vám poskytli všetky konkrétne informácie.

Máš otázku?

Napíš mi hneď!

daniela.nitonova@gmail.com

Zavolaj mi hneď!

0904 483 670

herbalife+original1.png

INŠPIRÁCIA!

Takto

môžete schudnúť

aj VY.

Pochvaly od ľudí z môjho okolia sú balzamom za tie roky trápenia. 

Mám 3 deti a moje problémy s nadváhou začali po pôrodoch. Riešila som to rôznymi diétami, niekoľkokrát som schudla a opäť pribrala. Ocitla som sa v začarovanom kruhu a ako roky pribúdali aj moja váha narastala. Jedla som málo a napriek tomu som priberala. Začali sa pridružovať aj zdravotné problémy so zažívaním a bolesťami kĺbov. Vďaka vyživovaciemu programu  som konečne našla spôsob ako chudnúť zdravo a trvalo. Dnes môžem zjesť neporovnateľne viac a napriek tomu som výrazne schudla a cítim sa vynikajúco.

* UPOZORNENIE: Rýchlosť redukcie váhy a dosiahnuté výsledky sú vždy individuálne.

 

Ľubica - 10kg za 6 mesiacov*

Cítim sa skvele, zaznamenala som neuveriteľný nárast energie a dnes môžem už aj ja povedať, že život je naozaj krásny.

Po pôrode som bojovala s nadbytočnými kilami a extrémnou únavou, ktorá značne znepríjemňovala život mne aj môjmu okoliu. Bola som podráždená, nervózna a veľmi mi vadilo ako vyzerám. Nevážila som si samú seba, prenášala som si to do všetkých oblasí života a ten pocit už nikdy nechcem zažiť. Vďaka zdravej výžive som krásne schudla a svoju novú váhu si udržiavam. Dnes mám konfekčnú veľkosť 38 a som nadmieru spokojná. 

* UPOZORNENIE: Rýchlosť redukcie váhy a dosiahnuté výsledky sú vždy individuálne.

 

Daniela - 20kg za 6 mesiacov *

Už nemusím sťahovať brucho, aby som lepšie vyzeral a môžem byť uvoľnený...

Ako bývalý športovec ( atletika - skok do výšky) som po ukončení aktívnej kariéry výrazne začal priberať s perspektívou nárastu 1-2 kilá ročne. Bolo to spôsobené nedostatkom pohybu, častým cestovaním v aute, prejedal som sa a mal som obrovskú chuť na sladkosti. Začal som mať problémy s potením, moja váha ma obmedzovala pri rôznych činnostiach a po prejdení pár schodov som sa veľmi zadýchal. Keď som presiahol hranicu 100 kg, začal som skúšať rôzne výrobky na chudnutie bežne dostupné v predajniach alebo v lekárni, ale žiadny prekvapivý výsledok sa nedostavil. Výrobky výživy som objavil v čase keď som mal 36 rokov a 106 kg. Po trojtýždňovom užívaní sa moja hmotnosť výrazne znížila ( - 6kg) , cítil sa výborne, mal pocit výrazného nárastu energie a po dlhej dobe som začal opäť športovať a cvičiť. Do dnešného dňa som schudol 15 kilogramov a cítim sa výborne. V páse som schudol viac ako 10 cm, a to ma teší najviac. Už nemusím sťahovať brucho, aby som nejako vyzeral a môžem byť uvoľnený. 

Pochopil som, že všetko chce svoj čas a takáto jednoduchá a zdravá forma chudnutia ma privedie k vytúženému výsledku.  Karol - 15kg za 9 mesiacov *

* UPOZORNENIE: Rýchlosť redukcie váhy a dosiahnuté výsledky sú vždy individuálne.

 

Karol - 15 kg*

Cítim sa plný energie. Najviac sa teším z toho, že si musím ísť kúpiť menšie nohavice.

Od detstva som trpel nadváhou, ktorá sa vekom zvyšovala. Vplyvom značnej nadváhy sa mi zhoršil zdravotný stav až natoľko, že som bol odkázaný na denné užívanie množstva liekov.

Užívaním produktov výživy sa mi váha značne upravila a tým sa mi upravil aj zdravotný stav natoľko, že väčšiu časť liekov som mohol vysadiť.
Znížením váhy sa cítim omnoho lepšie, ľahšie, upravilo sa mi nadmerné potenie, ktoré mi znepríjemňovalo život. Prestal som trpieť pocitom vlčieho hladu.

* UPOZORNENIE: Rýchlosť redukcie váhy a dosiahnuté výsledky sú vždy individuálne.

Václav - 15 kg za 6 mesiacov*

10 vecí, ktoré musíte vedieť o kalóriách!

Skôr, ako sa pustíte do chudnutia.

ZDARMA!!!

10 vecí, ktoré musíte

vedieť o kalóriách.

Skôr ako sa pustíte do chudnutia.

             ZDARMA!!!